З 1 січня 2020 року збільшуються ставки судового збору, що пов’язано зі зміною в Україні кожного нового року, розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У частині 1 статті 1 Закону "Про судовий збір" дано визначено поняття судового збору. Судовий збір – це збір, який стягуваний на усій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених чинним Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Судові витрати - це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, що беруть участь у справі, понесені ними у зв'язку з розглядом справи і рішенням, а у випадках звільнення від сплати цих людей - це витрати держави, яку воно несе у зв'язку з рішенням конкретної справи.

З січня 2020 року розмір судового збору визначається залежно від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлюється на 1 січня календарного року. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України»  на 1 січня 2020 прийнято такий прожитковий мінімум для працездатних осіб:

· з 1 січня 2020 - 2102 гривні;

· з 1 липня - 2197 гривень;

· з 1 грудня - 2270 гривень.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено розміри ставок судового збору. Судовий збір стягується у відповідному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 1 січня календарного року, у якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у процентному співвідношенні до ціни позову і фіксованому розмірі.

У Законі України "Про судовий збір" зазначено, що у разі подання позову майнового характеру збір розраховується у відсотках від ціни позову. Ціна позову - це грошове вираження майнових вимог позивача. Її треба визначити тільки відносно майнових вимог.

Варто мати на увазі, що ставки судового збору відрізняються за категоріями платників (фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи) та підвищуються у випадку звернення до кожної вищої судової інстанції.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір встановлюється:

· у відсотковому співвідношенні до ціни позову;

· у фіксованому розмірі (здебільшого, визначаються мінімальний та максимальний можливі розміри).

Таким чином, збільшення торкнулось усіх категорій справ: майнового і немайнового характеру. Відсоток за судові витрати в Україні у 2020 році зріс.

 

Найменування документа і дії, за яку справляється судовий збір, та платника судового збору

Мінімум

Максимум

Ставка судового збору

3. За подання до адміністративного суду:

 

 

 

1) адміністративного позову:

 

 

 

майнового характеру, який подано:

 

 

 

суб'єктом владних повноважень, юридичною особою

2102 грн

21 020 грн

1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб

фізичною особою або фізичною особою - підприємцем

840,80 грн

10 510 грн

1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб

немайнового характеру, який подано:

 

 

 

суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем

2102 грн

2102 грн

1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб

фізичною особою

840,80 грн

840,80 грн

0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

2) апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами

 

 

150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги

3) касаційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду

 

 

200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви

4) підпункт виключено

 

 

 

5) апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду

2102 грн

2102 грн

1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб

6) заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення

630,60 грн

630,60 грн

0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

4. За видачу судами документів:

 

 

 

1) за повторну видачу копії судового рішення

6,31 грн

не визначено (залежить від кількості аркушів)

0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш паперу

2) підпункт виключено

 

 

 

3) підпункт виключено

 

 

 

4) за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання

63,06 грн

63,06 грн

0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

5) за виготовлення копії судового рішення у разі, якщо особа, яка не бере (не брала) участі у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов'язків, звертається до апарату відповідного суду з письмовою заявою про виготовлення такої копії згідно із Законом України "Про доступ до судових рішень"

6,31 грн

не визначено (залежить від кількості аркушів)

0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш копії

6) за виготовлення копій документів, долучених до справи

6,31 грн

не визначено (залежить від кількості аркушів)

0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш копії

5. У разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення

420,40 грн

420,40 грн

0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

Також хочемо нагадати про калькулятор судового збору. Для полегшення процесу розрахунку судового збору існує розроблений на замовлення ДСА України сервіс з метою спрощення процедури оплати судового збору https://court.gov.ua/affairs/sudytax/. Щоб скористатись ним, зайдіть на вебсайт "Судова влада" або ж сайт потрібного вам суду, потім знайдіть розділи "Судовий збір" - "Онлайн оплата судового збору". Далі на екрані з'являється онлайн-таблиця ставок судового збору. Для того, щоб розрахувати суму збору, необхідно вибрати відповідний вам варіант з таблиці (наприклад, за поданням до суду позовної заяви майнового характеру).

Після цього з'явиться віконце з пропозицією ввести суму позову для розрахунку відповідної суми судового збору. Для формування онлайн квитанції треба ввести такі відомості: ПІБ, адресу, ідентифікаційний номер платника податків і дату платежу. Платіжні реквізити і необхідна сума для перерахування судового збору будуть сформовані автоматично.